هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

10 دلیل برای کتاب خواندن

اگر شما دارید این مقاله را می خوانید، حتما به کتاب خواندن علاقه مند شدید یا قصد شروع به خواندن آن را دارید و سوال هایی ممکن است در ذهنتان وجود داشته باشد:


چرا باید کتاب بخوانیم؟

فواید خواندن کتاب چیست؟

از چه کتاب هایی باید شروع کرد؟

کلام آخر


قرار است در اینجا به تمامی این سوالات پاسخ داده شود
.

چرا باید کتاب بخوانیم؟

چرا باید کتاب بخوانیم؟

بخش عمده‌ای از دانش و تجربه افراد مختلف سرشناس، در همین کتاب ها، به صورت نوشته در آمده است و ما با کتاب خواندن میتوانیم بسیار دانش بیشتری از تجربیات آن ها بر علم خود بیفزاییم، کمک به خود و همچنین دیگران کنیم و بسیاری فواید دیگر که به آنها در ادامه خواهیم پرداخت.

فواید کتاب خواندن چیست؟

فواید کتاب خواندن چیست؟

از جمله چیز هایی که برای هر کس مهم است، داشتن بخش مثبت و فواید کاری که انجام میدهند تلقی میشود، که به چند موارد میپردازیم.

1_بهبود عملکرد مغز و جلوگیری از بیماری مغز و اعصاب

تحقیقات نشان داده شما با فراگیری یک مطلب از روش های گوناگون مثل کتاب خواندن، میتوانید از بیماری هایی همچون آلزایمر پیشگیری کنید یا سرعت پیشروی آن را به شدت کاهش دهید.

بسیار ساده است؛ مغز انسان را میتوان به عضلات بدن تشبیه کرد، همانطور که هرچقدر عضلاتتان را بیشتر ورزش دهید کارایی بیشتری خواهد داشت، هرچقدر هم بیشتر کتاب بخوانید و مطالب جدیدی را وارد مغزتان کنید، مغز فعال تر و با صد در صد کارایی خود، دورتر خسته شده و باعث پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب میشود.


2_کاهش استرس

شاید شما مشغول کاری باشید که پر از استرس،ترس و هراس است، یا در روابط خود به مشکلاتی خورده اید و از جمله این قبیل موارد...


کتاب خواندن درمورد هر موضوعی شما را وارد دنیای مختص خود میکند، شما غرق در آن تخیلاتی که نویسنده برای شما به نوشته در آورده است، می شوید و فارغ از تمام مسائلی که ممکن است ذهنتان را آشفته کرده باشد، با گذشت زمان اندکی، بسیاری از استرس های شما از بین خواهد رفت.

۳_دانش

دانش هر فرد میتواند همه ی دارایی او باشد، حتی اگر تمام مال و اموالتان را از شما بگیرند، هیچکس نمیتواند علم و دانشی که دارید را از شما بگیرد.
داشتن دانش بیشتر و استفاده از تجربه هایی که از طریق کتاب خواندن شما گفته میشود میتواند، بسیاری از چالش ها و مشکلاتی که در زندگیتان وجود دارد را رفع کند.


کتاب ها میتوانند پازلی برای تکمیل و تکامل ذهنی هر فرد باشند.

4_گسترش دایره لغات و خوش سخن شدن

ممکن است شما دایره لغات خیلی کم و عامیانه‌ای داشته باشید و در یک جمع، محل کار و یا روابطتان نتوانید به خوبی سخن بگویید.
اینجاست که کتاب میتواند دوستی برای کمک به شما باشد.

تحقیقات نشان داده است کسانی که کتاب میخواند، میتوانند ارتباط بهتر و تاثیر گذار تری در روابط خود داشته باشند.


اکثر ما در روابط کاری ای که داریم، دیده ایم؛ کسانی که میتوانند به خوبی ارتباط کلامی داشته باشند معمولا موفق ترند و ترفیع درجه خواهند گرفت.


و اما شما هم میتوانید به کمک کتاب خواندن، دانش عمومی خود را بیشتر کنید، ارتباط کلامی موثر تری در روابط اجتماعی خود داشته باشید و در جمع خوش بدرخشید.

5_بهبود عملکرد حافظه

جالب است بدانید ما زمانی که یک خاطره جدید را در ذهنمان ایجاد میکنیم، این خاطره باعث می‌شود شاهراه های مغزی و شاهراه های عصبی جدید، در مغزمان به وجود آید، که این امر باعث میشود به اطلاعاتی که از قبل در ذهن خود دارید، بتوانید سریعتر مراجعه کنید.
شما هرچقدر کتاب بیشتری بخوانید و اطلاعات بیشتری وارد ذهنتان کنید، شاخه های مغزی شما تنومند تر، قویتر و در تعداد بیشتری ایجاد میشوند که همه‌ی این ها باعث به یاد آوردن مسائل بیشتر خواهند شد.

علاوه بر این ها با مطالعه کردن و کتاب خواندن، اطلاعاتی که در حافظه کوتاه مدت وجود دارد، وارد حافظه بلند مدت شما می شود، و این امر برای دانش آموزان و افرادی که نیاز به یاد آوری مطالبی که حفظ کردند را دارند؛ امری بسیار مهم و حیاتی است.

6_افزایش قدرت تحلیل

این مورد در روند هوشی شما بسیار جالب و تاثیر برانگیز است.

میتوانید با کتاب خواندن و کسب انبوهی از اطلاعات، آنها را بهم ربط داده و نتیجه گیری کنید. اینگونه است که شما قدرت پیش بینی بهتری نیز کسب خواهید کرد.
اگر بخواهم مثالی در این مورد به شما بگویم:

تابحال شده فیلمی جنایی یا کتابی در این مورد خوانده باشید و در همان ابتدا بتوانید پرونده و آخر داستان را حل کنید؟
اگر توانستید، این چیزی است که با خواندن کتاب های بیشتر و مطالعه، تبحر بیشتری نیز میتوان در آن کسب کرد.

7_افزایش دقت، تمرکز و عملکرد بهتر در کارهای روزانه

همه‌ی ما روزانه در روند انجام یک کار، به طور هم زمان حواسمان به جاهای دیگری هم پرت می شود.

به طور مثال: وقتی دارید یک فنجان چای می نوشید، حواستان به اینکه مواظب باشید فنجان چای نیفتد، روی خودتان نریزد، ساعت چند است و همچنین صحبت کردن با اطرافیان خود نیز پرت می شود.


انجام هم زمان تمامی این عمل ها باهم، باعث قطعه قطعه شدن تمرکز و حواس شما می شود.

روزانه ما این روند را بارها تکرار میکنیم و همینطور که مشغول انجام یک کار هستیم، دائم ذهن ما دچار پراکندگی می شود؛ گرچه ممکن است متوجه آن نباشیم!

اما این روشی که اکثر ما در پیش گرفتیم، باعث بروز استرس و عدم تمرکز می شود و موجب بهم ریختگی در بسیاری از کارها یا عصبانیت های بی مورد شده و حتی به عاملی برای دچار شدن به افسردگی نیز میتواند تبدیل شود.


اما زمانی که کتاب میخوانید، تمام تمرکز شما بر روی یک چیز است و فقط ایده ها و خیال پردازی هایی که آن کتاب به شما القا میکند در فکر شما میگذرد.

اینگونه از آن همه آشفتگی هایی که روزانه به خودمان تحمیل میکنیم دور میشویم و حتی در کوتاه مدت هم تاثیری که کتاب خواندن در زندگی ما گذاشته و باعث بهبود عملکرد ما شده را خواهیم دید.


8_توانایی بهتر نوشتن

شاید شما علاقه مند هستید دستی بر قلم داشته باشید؛ نویسندگی، شاعری، مقاله نویسی و یا اینکه از پس یک انشای ساده هم بر نمی آیید و از اینکه در هنگام نوشتن چیزی به ذهنتان نمی رسد کلافه شده اید.


کتاب در کنار اینکه دایره لغات زیادی را به شما میدهد؛ میتواند توانایی نوشتن شما را به شدت بالا ببرد، زیرا شما نوشته های یک نویسنده‌ ماهر را خوانده و الگو برداری میکنید.

شما در حین کتاب خواندن، فوت و فن نوشتن را یاد میگیرید و از مطالبی که نویسنده برای ما در کتاب قرار داده است ایده و الهام میتوانید بگیرید.

9_داشتن آرامش خاطر

یکی از مهترین مواردی که باید به آن پرداخت و نمیتوان از آن گذشت، داشتن آرامشی است که موقع کتاب خواندن خواهید داشت.


طبق تحقیقات جالبی، نشان داده شده کتاب ها در ژانر ها و موضوعات مختلف، تاثیرات مختلفی نیز بر روی روح و جسم انسان ها میگذارد.

کسانی که اغلب کتاب های معنوی میخواندند و بیماری فشار خون داشته اند، مطالعه این کتاب ها باعث کاهش بیماری آن ها شده است.

دسته دیگری از کتاب ها که در آن به روش زندگی و توصیه های فردی نویسنده پرداخته شده بود، باعث کاهش بیماری های روحی و بهبود افرادی که اختلال های رفتاری خاصی داشته اند شده است.


شما میتوانید کسانی را که دچار بیماری های رفتاری هستند به راحتی با کتابها کنترل و درمان کنید؛ که در نوع خودش می تواند بسیار جالب و عجیب باشد!

10_کتاب، بهترین تفریحی که وجود دارد!

متاسفانه در کشور ما آمار و ارقام کسانی کتاب میخرند و میخوانند بسیار پایین است، اما کتاب یکی از بهترین تفریح هایی است که هرکس میتواند داشته باشد.


کتابها بسیار کوچک،ارزان قیمت و دردسترس هستند و علاوه بر این ها در تکامل هر فرد بسیار کمک میکنند.

پس چرا نباید کتاب خواند؟

هیچ دلیل و بهانه ای قابل قبول نیست! شما با کتاب خواندن و پیشنهاد دادن آن به دوستانتان نه تنها برای خود و آن ها کاری با ارزش و مفید انجام داده اید؛ بلکه از نویسندگان بسیاری که کتاب های بی نظیری نوشتند اما مخاطب و خریدار کمی دارند، حمایت کردید.

از چه کتاب هایی باید شروع کرد؟

Untitled 3333 min

همه ی ما سلایق مختلفی داریم و نمی توان یک کتاب را برای شروع به همه پیشنهاد داد و نظر همه ی آن ها را جلب کرد؛ اما با این حال کتاب هایی وجود دارند که در دنیا علاقه مندان بسیار زیادی را به خود جذب کرده و این کتاب ها گزینه بسیار مناسبی برای شروع به کتاب خواندن و به طور کلی مطالعه کردن هستند.

ما در مقاله ای دیگر به نام: با چه کتابی شروع به خواندن کنیم؟ به این پرسش اساسی پاسخ داده و به صورت کامل 7 تا از بهترین کتاب هایی که برای خواندن وجود دارند را معرفی کرده ایم.(به هیچ وجه از دستش ندهید!)

کلام آخر

کتاب ها دنیایی از تصورات و تجارب جدیدی هستند که هر کس میتواند در طول زندگی خود داشته باشد.

مطمعن باشید که از خواندن یک کتاب هرگز پشیمان نخواهید شد.

هر کتاب می تواند به شما شخصیت ها و تفکرات جدیدی را نشان می دهد که در مدت زمان های طولانی میتوانید به بررسی و نقد آن ها بپردازید.
خواندن یک کتاب خوب دست کمی از خواندن چندین کتاب ندارد، اما اینکه شروعی داشته باشید و در این راه ثابت قدم نیز باشید هم، بسیار مهم است.

نیما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *